radyo programlama

23. 12. 07
posted by: Super User
Gösterim: 439

Radyonuzu Programlama

Bu kılavuz size FRC ® FRC olaylarının dışında kullanım için robotunuzun kablosuz köprüsünü yapılandırmak için Radyo Yapılandırma Yardımcı Programı yazılımı.

GereksinimlerÁ

FRC Radio Configuration Utility Programı, makinenizdeki ağ ayarlarını yapılandırmak için Yönetici ayrıcalıkları gerektirir. Program gerekli ayrıcalıkları otomatik olarak istemelidir (Yönetici olmayan bir hesaptan çalıştırılırsa bir parola gerektirebilir), ancak sorun yaşıyorsanız, bir Yönetici hesabından çalıştırmayı deneyin.

Aşağıdaki bağlantılardan en son FRC Radio Configuration Utility Yükleyicisini indirin:

FRC Radyo Yapılandırması 23.0.2

FRC Radyo Yapılandırması 23.0.2 İsrail Sürümü

Değil

_IL sürümü İsrail ekipleri içindir ve İsrail’de kullanım için kısıtlanmış kanallara sahip OM5PAC ürün yazılımının bir sürümünü içerir.

Yazılımı kullanmaya başlamadan önce:

 1. Diğer tüm ağ bağdaştırıcılarını devre dışı bırak
 2. Doğrudan bilgisayarınızdan güç jakına en yakın kablosuz köprü ethernet bağlantı noktasına takın. Bilgisayarınıza ethernet üzerinden başka hiçbir cihazın bağlı olmadığından emin olun. Radyoya PoE üzerinden güç veriyorsanız, PC'den gelen bir Ethernet kablosunu PoE adaptörünün soket tarafına (roboRIO'nun takılacağı yere) takın. PoE bağdaştırıcısı aracılığıyla yapılandırmada sorun yaşıyorsanız, bilgisayarı radyodaki alternatif bağlantı noktasına bağlamayı deneyebilirsiniz.

Uyarı

OM5P-AN ve AC, D-Link DAP1522 ile aynı elektrik fişini kullanır, ancak bunlar 12V radyolardır. Radyoyu VRM üzerindeki 12V 2A terminallerine bağlayın (merkez pin pozitif).

Uygulama Notlar

Varsayılan olarak, Radyo Yapılandırma Yardımcı Programı, telsizi kablosuz arayüz üzerinden telsizden çıkan trafikte 4Mbps bant genişliği sınırını uygulayacak şekilde programlayacaktır. Ev yapılandırmasında (AP modu) bu, istemci başına bir limit değil, toplamdır. Bu, birden fazla istemciye video akışının tavsiye edilmediği anlamına gelir.

Bu program Windows 7, 8 ve 10’da test edilmiştir. Diğer işletim sistemlerinde çalışabilir, ancak test edilmemiştir.

Programlanmış Yapılandırma

 

Radio Configuration Utility Programı, çalıştırıldığında radyoya bir dizi yapılandırma ayarı programlar. Bu ayarlar tüm modlarda (etkinliklerde dahil) telsiz için geçerlidir. Bunlar şunları içerir:

 • ``10.TE. AM.1``için statik bir IP ayarlayın
 • Gelecekteki programlama ihtiyaçları için ‘in kablolu tarafında alternatif bir IP ayarı.192.168.1.1
 • Kablolu bağlantı noktalarını köprüleyin, böylece birbirlerinin yerine kullanılabilirler.
 • Yukarıdaki grafikte belirtilen LED konfigürasyonu.
 • Kablosuz arayüzün giden tarafında 4Mb/s bant genişliği sınırı (evde kullanım için devre dışı bırakılabilir)
 • İç paket önceliklendirme için QoS kuralları (dahili arabelleği ve bant genişliği sınırına ulaşıldığında hangi paketlerin dikkate alınmayacağını etkiler). Bu kurallar:
  • Robot Kontrolü ve Durumu (UDP , , 111011151150)
  • TCP Robotu veAğ Tabloları(TCP , 17351740)
  • Toplu (Diğer tüm trafik). (BW sınırı devre dışı bırakılırsa devre dışı bırakılır)
 • DHCP sunucusu etkinleştirildi. Hizmet veriyor:
  • 10.TE. AM.11 - 10.TE. AM.111 kablolu tarafta
  • 10.TE. AM.138 - 10.TE. AM.237 kablosuz tarafta
  • 255.255.255.0 alt ağ maskesi
  • Yayın adresi 10.TE. AM.255
 • DNS sunucusu etkin. DNS sunucusu IP'si ve etki alanı soneki (), DHCP'nin bir parçası olarak sunulur. Lan

Yalnızca evde:

 • SSID, birden fazla ağı ayırt etmek için ekip numarasına eklenmiş bir “Robot Adı” içerebilir.
 • Güvenlik duvarı seçeneği, saha güvenlik duvarı kurallarını taklit etmek için etkinleştirilebilir (açık bağlantı noktaları Oyun Kılavuzunda bulunabilir)

Uyarı

Yapılandırmayı manuel olarak değiştirmek mümkün değildir.

Yazılımı YükleyinÁ

Yükleyiciyi başlatmak için üzerine çift tıklayın. Kurulumu tamamlamak için talimatları izleyin. FRC_Radio_Configuration_VERSION.exe

Kurulum sırasında eğer zaten mevcut değilse Npcap kurulumunu içerecektir. Npcap yükleyici, yüklemeyi yapılandırmak için bir dizi onay kutusu içerir. Seçenekleri varsayılanlar olarak bırakmalısınız.

Yazılımı başlatınÁ

Programı başlatmak için Başlat menüsünü veya masaüstü kısayolunu kullanın.

Değil

Programı bulmanız gerekirse, konumuna kurulur. 32 bit makineler için yol ``C:Program FilesFRC Radio Configuration Utility``dır. C:\Program Files (x86)\FRC Radio Configuration Utility

Eğer sorulursa programın değişiklik yapmasına izin verin

Yapılandırma yardımcı programının bilgisayarda değişiklik yapmasına izin verme istemi görüntülenebilir.  İstem görüntülenirse Evet'i tıklatın.

Ağ arayüzünü seçin.

Yapılandırma yardımcı programının kablosuz cihaz ile iletişim kurmak için kullanacağı ethernet arayüzünü seçmek için açılır pencereyi kullanın. Windows makinelerde, ethernet arayüzleri tipik olarak “Yerel Alan Bağlantısı” olarak adlandırılır. Yapılandırma programı kablosuz bağlantı üzerinden bir köprü programlayamaz.

 1. Hiçbir ethernet arabirimi listelenmemişse, kullanılabilir arabirimleri yeniden taramak için Refresh ye tıklayın.
 2. Açılır listeden kullanmak istediğiniz arayüzü seçin
 3. Tıklayın OK.

Açık Mesh Firmware Notu

FRC Radyo Yapılandırma Yardımcı Programının OM5P-AN ve OM5P-AC radyoyu programlaması için, telsizin OpenWRT belleniminin FRC'ye özgü bir yapısını çalıştırıyor olması gerekir.

Ürün yazılımını güncellemeniz veya yeniden yüklemeniz gerekmiyorsa, sonraki adımı atlayın.

Uyarı

2019/2020/2021/2022'de kullanılan radyoların  yapılandırılmadan önce güncellenmesi gerekmez, 2023 aracı aynı 2019 ürün yazılımını kullanır.

Open Mesh radyoya FRC Donanım Yazılımını Yükleme