ROBOT PARÇALARI

Layout of all of the core components of the control system and how they are connected.

Diyagram FRC® Team 3161 ve Stefen Acepcion'un izniyle.Layout of all popular components of the control system including REV Control System Components

NI roboRIO

NI-roboRIO, FRC için kullanılan ana robot kontrolörüdür. RoboRIO, diğer tüm donanımlara komuta eden ekip tarafından oluşturulan kodu çalıştıran robot için "beyin" görevi görür.

CTRE Güç Dağıtım Panosu


CTRE Güç Dağıtım Paneli (PDP), otomatik sıfırlama devre kesicileri ve az sayıda özel işlevli sigortalı bağlantı aracılığıyla 12VDC pilden gelen gücü çeşitli robot bileşenlerine dağıtmak için tasarlanmıştır. PDP, 40A sürekli akım için derecelendirilmiş 8 çıkış çifti ve 30A sürekli akım için derecelendirilmiş 8 çift sağlar. PDP, roboRIO için özel 12V konektörlerin yanı sıra Voltaj Regülatör Modülü ve Pnömatik Kontrol Modülü için konektörler sağlar. Ayrıca akım, sıcaklık ve akü voltajını kaydetmek için bir CAN arayüzü içerir. Daha detaylı bilgi için KVK Kullanım Kılavuzu'na bakınız.

REV Güç Dağıtım Merkezi


REV Güç Dağıtım Merkezi (PDH), 12VDC pilden gelen gücü çeşitli robot bileşenlerine dağıtmak için tasarlanmıştır. PDH, 20 yüksek akım (40A maks) kanalı, 3 düşük akım (15A maks) ve 1 değiştirilebilir düşük akım kanalına sahiptir. Güç Dağıtım Merkezi, aletsiz kilitlemeli WAGO terminalleri, bir LED voltaj göstergesi ve gerçek zamanlı telemetri için CAN veya USB-C üzerinden REV Donanım İstemcisine bağlanma özelliğine sahiptir.

CTRE Voltaj Regülatör Modülü

CTRE Voltaj Regülatör Modülü

CTRE Voltaj Regülatör Modülü (VRM), 12 volt ile çalışan bağımsız bir modüldür. Cihaz, PDP'deki özel bir konektöre bağlanır. Modül, birden fazla regüle edilmiş 12V ve 5V çıkışa sahiptir. VRM'nin amacı, robot radyosu, özel devreler ve IP görüş kameraları için düzenlenmiş güç sağlamaktır. Daha fazla bilgi için VRM Kullanım Kılavuzu'na bakın.

REV Radyo Güç Modülü

REV Radyo Güç Modülü

REV Radyo Güç Modülü, en kritik sistem bileşenlerinden biri olan OpenMesh WiFi radyoyu rekabetin en zorlu anlarında çalıştırmak için tasarlanmıştır. Radyo Güç Modülü, radyoya geleneksel bir namlu güç jakı aracılığıyla güç sağlama ihtiyacını ortadan kaldırır. İki soketli RJ45 konektörlü 18V Pasif POE kullanan Radyo Güç Modülü, doğrudan radyoya güç sağlarken radyo ile roboRIO arasında sinyal iletir. Telsizi ve roboRIO'yu bağladıktan sonra, renk kodlu basmalı düğme WAGO terminallerini kullanarak Güç Dağıtım Hub'ındaki düşük akım kanallarına bağlayarak Radyo Güç Modülüne kolayca güç ekleyin.

OpenMesh OM5P-AN veya OM5P-AC Radyo


Robota kablosuz iletişim işlevselliği sağlamak için robot telsizi olarak OpenMesh OM5P-AN veya OpenMesh OM5P-AC kablosuz telsiz kullanılır. Cihaz, evde kullanım için bir dizüstü bilgisayarın doğrudan bağlantısı için bir Erişim Noktası olarak yapılandırılabilir. Sahada kullanım için bir köprü olarak da yapılandırılabilir. Robot telsizi, VRM üzerindeki 12V/2A çıkışlarından biri tarafından çalıştırılmalı ve Ethernet üzerinden roboRIO denetleyicisine bağlanmalıdır. Daha fazla bilgi için, bkz: Radyonuzu Programlama.

OM5P-AN artık satın alınamıyor. OM5P-AC, OM5P-AN'ye kıyasla biraz daha ağırdır, daha fazla soğutma ızgarasına sahiptir ve pürüzlü bir yüzey dokusuna sahiptir.

120A Devre Kesici


120A Ana Devre Kesici, robot üzerinde iki rol oynar: ana robot güç anahtarı ve aşağı akış robot kabloları ve bileşenleri için bir koruma cihazı. 120A devre kesici, robot aküsünün ve Güç Dağıtım panolarının pozitif terminallerine bağlanır. Daha fazla bilgi için lütfen Cooper Bussmann 18X Serisi Veri Sayfasına bakın (PN: 185120F)

Snap Action Devre Kesiciler

Snap Action devre kesiciler, MX5 serisi ve VB3 Serisi, akımı branşman devrelerine sınırlamak için Güç Dağıtım Paneli ile birlikte kullanılır. Bu devre kesicilerdeki değerler sürekli akım içindir, geçici tepe değerleri önemli ölçüde daha yüksek olabilir.

Robot Bataryası


 

 

Robot Signal Light


The Robot Signal Light (RSL) is required to be the Allen-Bradley 855PB-B12ME522. It is directly controlled by the roboRIO and will flash when enabled and stay solid while disabled.

CTRE Pneumatics Control Module

CTRE Pnömatik Kontrol Modülü (PCM), 12V veya 24V pnömatik solenoidleri ve yerleşik kompresörü çalıştırmak için gereken tüm giriş ve çıkışları içerir. PCM, basınç sensörü için bir giriş içerir ve robot etkinleştirildiğinde ve kodda bir solenoid oluşturulduğunda kompresörü otomatik olarak kontrol eder. Daha fazla bilgi için PCM Kullanım Kılavuzu'na bakın.

REV PNÖMATİK GÖBEK


REV Pnömatik Hub, hem 12V hem de 24V pnömatik solenoid valfleri anahtarlayabilen bağımsız bir modüldür. Pnömatik Hub, 16 adede kadar tek etkili solenoide, 16 çift etkili solenoide veya iki tipin bir kombinasyonuna izin veren 8 solenoid kanalına sahiptir. Kullanıcı tarafından seçilebilen çıkış voltajı tamamen düzenlenir ve robot aküsü 12,4V'a kadar düştüğünde 75V solenoidlerin bile aktif kalmasına izin verir.

Dijital ve analog basınç sensörü portları cihaza entegre edilmiştir, bu da pnömatik sistemin esnekliğini ve geri bildirim işlevselliğini artırır. Hub üzerindeki USB-C bağlantısı, REV Donanım İstemcisi ile birlikte çalışarak kullanıcıların ek bir robot kontrolörüne ihtiyaç duymadan pnömatik sistemleri test etmelerine olanak tanır.

MOTOR KONTROL CİHAZLARI

FRC Kontrol Sistemi ile çalışan ve kullanım için onaylanmış çeşitli farklı motor kontrolörleri vardır. Bu cihazlar, FRC'de kullanılan fırçalı ve fırçasız DC motorların değişken voltaj kontrolünü sağlamak için kullanılır. Kullanım sırasına göre burada listelenmiştir.

Not

3. Taraf CAN kontrolü WPILib'den desteklenmemektedir. Daha fazla bilgi için Üçüncü Taraf CAN Cihazları ile ilgili bu bölüme bakın.

SRX TOPUK


Talon SRX Motor Kontrol Cihazı, Cross The Road Electronics/VEX Robotics'in bir "akıllı motor kontrol cihazıdır". Talon SRX, CAN veri yolu veya PWM arayüzü üzerinden kontrol edilebilir. CAN veri yolu kontrolünü kullanırken, bu cihaz gelişmiş kontrol gerçekleştirmek için limit anahtarlarından ve potansiyometrelerden, kodlayıcılardan veya benzer sensörlerden girdi alabilir. Daha fazla bilgi için Talon SRX Kullanım Kılavuzuna bakın.

GALİP SPX


Victor SPX Motor Kontrol Cihazı, Cross The Road Electronics/VEX Robotics'in CAN veya PWM kontrollü bir motor kontrol cihazıdır. Cihaz, roboRIO PWM konektörlerine veya bir CAN veriyoluna kolay bağlantı sağlamak için konektörlenmiştir. Kasa, pisliklerin denetleyiciye girmesini önlemek için kapatılmıştır. Daha fazla bilgi için Victor SPX Kullanım Kılavuzu'na bakın.

SPARK MAX MOTOR KONTROL CİHAZI


SPARK MAX Motor Kontrol Cihazı, REV Robotics'in gelişmiş fırçalı ve fırçasız DC motor kontrol cihazıdır. CAN veri yolu veya USB kontrolü kullanılırken SPARK MAX, gelişmiş kontrol modlarını gerçekleştirmek için limit anahtarlarından, kodlayıcılardan ve REV NEO Fırçasız Motorun entegre kodlayıcısı dahil olmak üzere diğer sensörlerden gelen girişi kullanır. SPARK MAX, PWM, CAN veya USB üzerinden kontrol edilebilir (yalnızca yapılandırma/test için). Daha fazla bilgi için SPARK MAX Kullanım Kılavuzu'na bakın.

TALONFX MOTOR KONTROL CİHAZI


TalonFX Motor Kontrol Cihazı, Falcon 500 fırçasız motor. Entegre bir kodlayıcıya ve Talon SRX'in tüm akıllı özelliklerine ve daha fazlasına sahiptir! Daha fazla bilgi için Falcon 500 Kullanım Kılavuzu.

SPARK MOTOR KONTROL CİHAZI


Uyarı

Bu motor kontrolörü FRC kullanımı için hala yasal olsa da, üretici bu ürünü durdurmuştur.

REV Robotics'in SPARK Motor Kontrol Cihazı, ucuz bir fırçalanmış DC motor kontrol cihazıdır. SPARK, PWM arabirimi kullanılarak denetlenir. Limit anahtarları, motorun bir veya iki yönde hareketini sınırlamak için doğrudan SPARK'a bağlanabilir. Daha fazla bilgi için SPARK Kullanım Kılavuzu'na bakın.

GALİP SP


Uyarı

Bu motor kontrolörü FRC kullanımı için hala yasal olsa da, üretici bu ürünü durdurmuştur.

Victor SP Motor Kontrol Cihazı, Cross The Road Electronics/VEX Robotics'in bir PWM motor kontrol cihazıdır. Victor SP, ısı dağılımı için elektriksel olarak izole edilmiş bir metal gövdeye sahiptir ve bu da fanın kullanımını isteğe bağlı hale getirir. Kasa, pisliklerin denetleyiciye girmesini önlemek için kapatılmıştır. Denetleyici, önceki modellerin yaklaşık yarısı büyüklüğündedir.

PENÇE MOTOR KONTROL CİHAZI

Pençe Motor Kontrol Cihazı

Uyarı

Bu motor kontrolörü FRC kullanımı için hala yasal olsa da, üretici bu ürünü durdurmuştur.

Cross the Road Electronics'in Talon Motor Kontrol Cihazı, pasif soğutmalı, PWM kontrollü fırçalanmış bir DC motor kontrol cihazıdır.

VİCTOR 888 MOTOR KONTROL CİHAZI / VİCTOR 884 MOTOR KONTROL CİHAZI


Uyarı

Bu motor kontrolörü FRC kullanımı için hala yasal olsa da, üretici bu ürünü durdurmuştur.

VEX Robotics'in Victor 884 ve Victor 888 motor kontrolörleri, FRC'de kullanım için değişken hızlı PWM motor kontrolörleridir. Victor 888, FRC'de de kullanılabilen Victor 884'ün yerini alıyor.

JAGUAR MOTOR KONTROL CİHAZI


Uyarı

Bu motor kontrolörü FRC kullanımı için hala yasal olsa da, üretici bu ürünü durdurmuştur.

VEX Robotics'in Jaguar Motor Kontrol Cihazı (daha önce Luminary Micro ve Texas Instruments tarafından üretildi), FRC'de kullanım için değişken hızlı bir motor kontrol cihazıdır. FRC için, Jaguar yalnızca PWM arayüzü kullanılarak kontrol edilebilir.

DMC-60 VE DMC-60C MOTOR KONTROL CİHAZI


Uyarı

Bu motor kontrolörü FRC kullanımı için hala yasal olsa da, üretici bu ürünü durdurmuştur.

DMC-60, Digilent'in bir PWM motor kontrolörüdür. DMC-60, aşırı ısınmayı ve hasarı önlemek için akım geri katlamayı içeren entegre termal algılama ve koruma ve daha kolay hata ayıklama için hızı, yönü ve durumu gösteren dört adet çok renkli LED'e sahiptir. Daha fazla bilgi için DMC-60 başvuru kılavuzuna bakın

DMC-60C, DMC-60 kontrol cihazına CAN akıllı kontrol cihazı özellikleri ekler. Üreticinin bu ürünü durdurması nedeniyle, DMC-60C yalnızca PWM ile kullanılabilir. Daha fazla bilgi için DMC-60C Ürün Sayfasına bakın

VENOM MOTOR KONTROL CİHAZI


Playing With Fusion'ın Venom Motor Kontrol Cihazı, orijinal CIM'ye dayalı bir motora entegre edilmiştir. Hız, akım, sıcaklık ve konumun tümü yerleşik olarak ölçülür ve karmaşık algılama ve kablolama şemaları olmadan gelişmiş kontrol modlarına olanak tanır.

NİDEC DİNAMO BLDC KONTROLÖRLÜ MOTOR


Kontrolörlü Nidec Dinamo BLDC Motor, FRC'de yasal olan ilk fırçasız motor ve kontrolördür. Bu motorun kontrolörü, motorun arkasına entegre edilmiştir. Motor veri sayfası daha fazla cihaz özelliği sağlar.

SD540B VE SD540C MOTOR KONTROL CİHAZLARI


Mindsensors'ın SD540B ve SD540C Motor Kontrol Cihazları, PWM kullanılarak kontrol edilir. Üretici desteğinin olmaması nedeniyle SD540C için CAN kontrolü artık mevcut değildir. Limit anahtarları, motor hareketini bir veya iki yönde sınırlamak için doğrudan SD540'a bağlanabilir. Daha fazla bilgi için Mindsensors FRC sayfasına bakın

SPİKE H-KÖPRÜ RÖLESİ


Uyarı

Bu röle FRC kullanımı için hala yasal olsa da, üretici bu ürünü durdurmuştur.

VEX Robotics'in Spike H-Bridge Rölesi, motorlara veya diğer özel robot elektroniklerine giden gücü kontrol etmek için kullanılan bir cihazdır. Bir motora bağlandığında, Spike hem ileri hem de geri yönde Açma/Kapama kontrolü sağlar. Spike çıkışları bağımsız olarak kontrol edilir, böylece 2 adede kadar özel elektronik devreye güç sağlamak için de kullanılabilir. Spike H-Bridge Rölesi, roboRIO'nun bir röle çıkışına bağlanmalı ve Güç Dağıtım Panelinden beslenmelidir. Daha fazla bilgi için Spike Kullanım Kılavuzu'na bakın.

SERVO GÜÇ MODÜLÜ


Rev Robotics'in Servo Güç Modülü, servolar için mevcut olan gücü, roboRIO entegre güç kaynağının yapabileceğinin ötesine genişletebilir. Servo Güç Modülü, 90 kanalda 6W'a kadar 6V güç sağlar. Tüm kontrol sinyalleri doğrudan roboRIO'dan geçirilir. Daha fazla bilgi için Servo Güç Modülü web sayfasına bakın.

MİCROSOFT YAŞAM KAMERASI HD3000


Microsoft Lifecam HD3000, doğrudan roboRIO'ya takılabilen bir USB web kamerasıdır. Kamera, 30 FPS'de 1280x720'ye kadar video çekebilir. Kamera hakkında daha fazla bilgi için Microsoft ürün sayfasına bakın. Kamerayı roboRIO ile kullanma hakkında daha fazla bilgi için bu belgenin Görüntü İşleme bölümüne bakın.

RESİM KREDİSİ

RoboRIO'nun görüntüsü National Instruments'ın izniyle. DMC-60'ın görüntüsü Digilent'in izniyle. SD540'ın görüntüsü Mindsensors'un izniyle. Jaguar Motor Kontrolörü, Talon SRX, Talon FX, Victor 888, Victor SP, Victor SPX ve Spike H-Bridge Relay'in görüntüleri VEX Robotics, Inc.'in izniyle SPARK MAX, Güç Dağıtım Merkezi, Radyo Güç Modülü ve Pnömatik Hub'ın görüntüleri REV Robotics'in izniyle. Lifecam, PDP, PCM, SPARK ve VRM fotoğrafları FIRST'ün® izniyle kullanılmıştır. Diğer tüm fotoğraflar AndyMark Inc.'in izniyle kullanılmıştır.ğraflar AndyMark Inc.'in izniyle kullanılmıştır.

Bizim Sponsorlarımız