FRC Robot Yarışması

FRC Robotics

FIRST Robotics Competition (FRC) ve Türkiye Ayağı Fikret Yüksel Vakfı

       FIRST, dünya çapında bütün çocuklara ilham kaynağı olup teknoloji, bilim ve mühendisliği yayan kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur.

       NASA, Google, Boeing ve FedEx gibi lider firmalar FIRST’ün sponsorları arasındadır. FRC ise FIRST’ün düzenlediği yarışmalardan biridir. Çoğunlukla lise öğrencilerinden oluşan, çeşitli ülkelerde düzenlenen yarışmaya dünya çapında 9000’den fazla takım katılır. Yarışmaya katılan takımlar, her yıl bir tema çerçevesinde belirli görevlerin üstesinden gelebilen robotlar yapmaya çalışırlar.

      FRC’nin teması her sene FIRST vakfı tarafından belirlenir. FIRST takımlara robotlarında kullanmak üzere çalışma ortakları ile belirlenen parçaları sağlar. Takımlar FRC kurallarına uydukları sürece farklı parçalar üretmekte ve kullanmakta serbesttirler. FIRST, gençleri eğitim ve kariyerlerinde takip edebilecekleri STEM alanlarına teşvik etmeyi aynı zamanda kendilerine olan güvenlerini, bilgilerini ve yaşam becerilerini arttırmayı hedefler. (Bilgiler https://www.frcturkey.org sitesinden alıntı yapılarak sunulmuştur.)

      

       Türkiye Ayağı Fikret Yüksel foundation

     Fikret Yüksel Vakfı 1998’de Fikret Yüksel tarafından kurulmuştur. Darüşşafaka (Maddi olanakları sınırlı olan ve ebeveynlerinden en az birini kaybetmiş olan çocukları eğitmeyi amaçlayan bir kurum) mezunu olan Fikret Yüksel eğitim hayatına önce İTÜ, sonrasında MIT ve Harvard’da devam etti. İnşaat mühendisliği, yapı mühendisliği ve maden mühendisliği alanlarında okudu ve çalıştı.

    Türkiye’de ve Amerika’da bir çok mühendislik projesinde yer aldı ve Alaska Boru Hattı’nın tasarımında önemli görevlerde bulundu. Hayatının ilerleyen yıllarında mühendislikten emekli oldu ve kızı Susan Burchard’la konut renovasyonu ve ticareti işine girdi. Beraber Seattle’da ve çevresinde konut sahibi olan ve işleten Yüksel Inc’i kurdular ve büyüttüler. Yüksel ölümünün ardından şirketin, Darüşşafaka öğrencileri öncelikli olmak üzere Türk öğrencilere destek veren bir vakfın kurulmasını istediğini vasiyet etti.

    Bugün vakfın başında Susan Burchard ve eşi Gary Burchard var. Aynı zamanda Susan Hanım’ın oğlu Alex Burchard ve vakfın ilk lehtarlarından Ayşe Selçok da vakıfın çalışanları arasında. Vakıf Yüksel Inc’in kazançları ile finanse ediliyor. Türkiye FRC yarışmalarının organizasyonu  bu vakıf tarafından yapılmaktadır.  (Bilgiler https://www.frcturkey.org sitesinden alıntı yapılarak sunulmuştur.)

  Yukarıdaki bilgilerin ışığında her yıl düzenli olarak FRC tarafından yeni oyun temaları ocak ayının ilk haftası açıklanıp, 6 haftalık bir süre içerisinde robotların tamamlanması bekleniyor. Burada yarışmaya katılacak olan takımlar sponsorluk çalışması yaparak elde ettikleri kaynakları yarışma başvuru ücreti  ile robotun inşasında kullanılacak parçaların temininde  nakit olarak harcamaktadırlar.

  Yarışma başvuru ücreti genelde 2000 doları takım tarafından karşılanmak üzere  ve 4000 doları da FRC veya Fikret yüksel Vakfı tarafından hibe edilmek suretiyle toplamda 6000 dolardır. Ancak her başvuru yapan takıma hibe çıkmamaktadır.  Başvuru sonunda yarışmaya hakkazanan takımlara ocağın ilk haftası ellerinde olacak şekilde setler ulaştırılmaktadır. Bu setler temel seviye sürüş aksamının parçalarından oluşmaktadır. Geri kalan parçaların takım tarafından temin edilmesi gerekmektedir.

Bizim Sponsorlarımız